استفاده از اپ‌های پیام‌رسان موبایلی برای تدریس آنلاین زبان انگلیسی

استفاده از اپ‌های پیام‌رسان موبایلی مانند واتساپ راهی است برای کمک به یادگیری زبان انگلیسی
استفاده از اپ‌های پیام‌رسان موبایلی در آموزش

مقدمه

استفاده از اپ‌های پیام‌رسان موبایلی مانند واتساپ راهی است برای کمک به یادگیری زبان انگلیسی و سایر موضوعات که می‌تواند به ویژه زمانی مفید باشد که زبان‌آموزان یا معلمان تنها می‌توانند از اینترنت موبایلشان استفاده کنند یا حجم اینترنت محدودی دارند. روش‌های مختلفی برای استفاده از این اپ‌ها وجود دارد. ابتدا باید به موقعیت اکثریت زبان‌آموزانتان فکر کنید و بعد روش و فعالیت‌هایتان را طراحی کنید.

 

چطور شروع کنیم؟

·        ابتدا بررسی کنید چند نفر از زبان‌آموزانتان به اپ پیام‌رسانی که می‌خواهید استفاده کنید، دسترسی دارند. باید از آنها اجازه بگیرید تا بتوانید با استفاده از شماره‌ تلفن‌هایشان به گروه اضافه‌شان کنید.

·        می‌توانید یک گروه برای کل کلاس تشکیل دهید که «فقط جهت اطلاع‌رسانی» باشد یعنی تنها شما، به عنوان مدیر گروه، می‌توانید پیام بفرستید. وقتی گروه را تشکیل دادید، به «تنظیمات گروه» بروید و در بخش «ارسال پیام» گزینه‌ی «فقط مدیر» را انتخاب کنید. از این گروه برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات مهم با تمام اعضای کلاس و والدینشان‌ در مواقعی که نیاز به پاسخی از طرف آنها ندارید، استفاده کنید.

·        همچنین می‌توانید گروه‌های دیگری با حداکثر ده زبان‌آموز تشکیل دهید. با این کار، مدیریت گفتگوها راحت‌‌تر خواهد شد.

·        همه‌چیز بستگی به برنامه‌ریزی‌ شما دارد. برنامه‌ای از کارهایی که زبان‌آموزانتان می‌توانند با موبایل تحویل دهند، تهیه کنید. سعی کنید هر بار برنامه‌ی درسی یا محتوایی یک هفته را آماده کنید. آنچه را که می‌خواهید زبان‌آموزانتان در پایان هفته یاد گرفته باشند، روی کاغذ بیاورید.

 

آماده‌سازی محتوا

·        می‌توانید هر هفته، ویدئویی کوتاهی ارسال کنید و در آن با زبان‌آموزان سلام و احوال‌پرسی کنید و برنامه‌ی چند روز آینده را به آنها اطلاع دهید. همچنین می‌توانید همان پیام را به صورت پیام متنی برای زبان‌آموزانی که دسترسی محدودی به اینترنت دارند، بفرستید.

·        به اشتراک گذاشتن واژگان جدید کار ساده‌ای است. سعی کنید هر روز چند واژه را با استفاده از عکس اشیا یا نقاشی‌های ساده برای توضیح معنی آنها به اشتراک بگذارید.

·        می‌توانید نمودارها یا آنچه را که در کلاس واقعی روی تخته می‌کشید، روی کاغذ طراحی کنید. از آن عکس بگیرید و در گروه ارسال کنید انجام این کار گاهی از نوشتن اطلاعات به صورت پیام متنی آسان‌تر است.

·        شعرهای کوتاهی را به صورت فایل‌های متنی یا صوتی به اشتراک بگذارید. واژگان جدید را توضیح دهید و از زبان‌آموزان سوالاتی درباره‌ی شعر بپرسید تا پاسخ دهند.

 

تکالیف و فعالیت‌هایی برای تمرین

·        اگر مطمئنید که همه‌ی زبان‌آموزانتان به کتاب درسی دسترسی دارند، تکالیف می‌توانند بر اساس مطالب آن باشند، یا می‌توانید تکالیف مجزا اما مرتبط به برنامه‌ی درسی تعیین کنید.

·        تکلیف یا چالش‌های روزانه می‌تواند زبان‌آموزان را وادار کند که به طور منظم انگلیسی‌ تمرین کنند. دقیقا مشخص کنید که با هر تکلیف چه بخشی از زبان یا چه مهارتی را می‌آموزند یا تمرین می‌کنند.

·        می‌توانید کوییزهای صرفا متنی تهیه کنید و از زبان‌آموزان بخواهید به پرسش‌ها پاسخ دهند، لغات را به معنی یا تعریفشان یا دو نیمه از یک جمله را به یکدیگر وصل کنند، یا جاهای خالی را در متن‌های کوتاه پر کنند.

·        اگر زبان‌آموزانتان می‌توانند به‌راحتی به اینترنت دسترسی دارند، می‌توانید لینک‌های محتواهای آنلاین اضافه‌تری را از طریق گروه واتساپ برایشان ارسال کنید. پیش از این کار، حتما لینک‌ها را به دقت بررسی کنید تا از ارسال محتوای نامناسب خودداری کنید.

·        سعی کنید از محیط خود زبان‌آموزان استفاده کنید. برای نمونه، پنج چیز در خانه‌تان پیدا کنید که با حرف s شروع می‌شوند. یا چالش‌برانگیزتر: برای هر حرف از الفبا یک چیز در خانه یا محله‌تان پیدا کنید. زبان‌آموزان همچنین می‌توانند با اعضای خانواده‌شان به زبان مادری‌شان مصاحبه کنند و سپس به انگلیسی به شما گزارش دهند یا می‌توانند برای خواهر یا برادر کوچک‌تر از خود داستا‌ن‌های کوتاه بنویسند.

 

دریافت تکالیف از زبان‌آموزان و بازخورد دادن به آنها

·        تکالیفی تعیین کنید که زبان‌آموزان در هر زمانی که می‌توانند انجام دهند اما تنها در زمان‌های معینی برای پاسخ‌گویی به سوال‌هایشان در دسترس باشید. این کار به والدین نیز کمک می‌کنند تا بدانند فرزندانشان چه زمانی از موبایلشان استفاده می‌کنند.

·        با اینکه زبان‌آموزان تکالیف را با موبایل دریافت می‌کنند، از آنها بخواهید دفتری تهیه کنند و همه‌ی تکالیفشان را در آن انجام دهند. این کار به آنها کمک می‌کند تا مطالبی را که می‌آموزند، مرور کنند.

·        بسته به تکلیف، ممکن است زبان‌آموزان نتیجه‌ی کارشان را به صورت متن، فایل صوتی یا تصویر برای شما ارسال کنند.

·        فراموش نکنید که از زبان‌آموزان و والدینشان بخواهید درباره‌ی نحوه‌ی تدریستان به شما بازخورد دهند ممکن است ایده‌های خوبی برای ادامه‌ی آموزش آنلاین به کمک شما داشته باشند.

 

نکاتی که باید در نظر داشته باشید

·        اجازه گرفتن و حفظ حریم خصوصی: توصیه می‌شود که معلمان مستقیما با تلفن همراه زبان‌آموزان کم‌سن‌وسال تماس نگیرند. باید از والدین یا سرپرستان آنها برای تشکیل گروه اجازه بگیرید.

·        حجم اینترنت: ممکن است برخی افراد‌ حجم اینترنت کافی برای دریافت محتوای درس در دسترس نداشته باشند. راه‌حلی بیابید برای اینکه چطور می‌توانید تنها با استفاده از متن یا فایل‌های کوچک محتوا را به اشتراک بگذارید.

·        قوانین گروه: اولین تکلیف کلاستان می‌تواند این باشد که درباره‌ی قوانین گروه با زبان‌آموزانتان به توافق برسید. برای این کار از modalهایی مانند  must، mustn’t، should و ... استفاده کنید.

 

نوشته‌ی ایمی لایتفوت

لینک‌های مفید

·        وبلاگ تجربیات یک معلم درباره‌ی استفاده از واتساپ:

https://tinyurl.com/y7kvxubq

 

·        وبلاگی درباره‌ی استفاده از واتساپ جهت حمایت از پیشرفت معلمان:

https://tinyurl.com/ybr7hp7v

در این مورد دیدگاه تان را بیان نمایید

 • فرهان امینی خوب و کاربردی بود

 • نیلوفر جمشیدی ممنون

 • عباس رحمانی ممنون میشم مطالب بیشتری در رابطه با این موضوع تو سای بزارید

 • احمدرضا رضایی خوب بود ولی میشد بهتر باشه

 • مصطفی ابوطالبی عالی بود به امید موفقیتهای روزافزون

 • مهراد صمدی دوست داشتم

 • حمید کبیری لایک

 • منصور میرزایی کارتون خیییییییییلللللللللللیییییییییی درسته

 • داوود رحمانی بسیار کاربردی و قابل استفاده

 • کاوه عبدالرحیمی کاملا متفاوت با آموزشگاههای دیگه ممنون

 • امیر عبدالرحیمی very goooooooooooood

 • مهران پاینده خیلی خوب و آموزنده بود ممنون ( - :

 • هادی خانی mamnon az zahamat

 • سیدطاها رخشانی sepas

 • محمد محمدی سلام و خسته نباشید خدمت پرسنل زحمتکش موسسه کیش ممنون بابت تمام زحمات

 • میثم باقری خیلی خوب و عالی

 • علیرضا ابراهیمی ممنونم بابت زحمات پرسنل کیش

 • سید پارسا مثل همیشه خوب

 • رخشانی خیلی عالی

 • فرهاد کار خوبی بود تشکر

 • مسعود تشکر قابل استفاده بود

 • سودا رحیمی عالی بود

 • مهدی مصطفوی استفاده کردیم ممنون

 • مریم گرامی مقاله خوب و مفیدی بود، سپاس

 • فاطمه هادی پور مفید و پرفایده بود

* نام خود را وارد نمایید .
لغو
*دیدگاه تان را بیان نمایید .

شرکت در آزمون آنلاین
شما قبلا در این آزمون شرکت نموده اید
کد ملی معتبر نمیباشد
شماره همراه معتبر نمیباشد

دریافت محتوای آموزشی موسسه زبان کیش

برای دریافت اخرین محتوای آموزشی و اخبار موسسه زبان کیش ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید: